Ten pan choc mieszka u Nas juz kilka miesięcy nadal, budzi niezwykłe emocje.
Nie byliśmy w sanie opisac go od razu gdy dojechał, czekając na to, aż emocje opadną. I może nawet chwilami opadają -gdy ogier stoi w stadzie pełnym wyjątkowych i wymarzonych koni.
Ale wystarczy go postawić w pierwszym planie, albo wziąść na bliższe oględziny, by znowu miec problemy z jasnym wyrażeniem emocji.
Peter Stone Model Horses Traditional - "Black Tie" Black Dapple version: Stallion, Glossy (long / long) SR (2004)
Peter Stone Model Horses Traditional - "Black Tie" Black Dapple version: Stallion, Glossy (long / long) SR (2004)
Od zawsze marzył nam się koń z linii IDEAL STOCK HORSE z roku 1999, dłuta Carol Williams.
Ta utalentowana artystka głównie tworzy konie, spredawana jako odlewy Artist Resin, a dla Stone stworzyła jeszcze m.in. źrebaka/roczniaka Weanling.
Sam Ideal podobałnam zię od zawsze ale i zawsze był poza naszym zasięgiem- większość najbardziej podobających się nam modeli było w USA. Mimo wszystko wiele razy cztowaliśmy na aukcjach na jedną z wersji tego konia. I co ciekawe o ile większośc interesujących nas moldów szybko podbija nasze serca w jednym czy dwuch konkretnych maściach, o tyle Ideal, podobał nam się w niezliczonej ilości maści. Co rusz to i objawiał się kolejny piekniejszy model na tej formie i nie umieliśmy się zdecydować na konkretną maść.
No i w sumie to nie powinno to dziwic- wszak mold Ideal jest niemal IDEALny .
Zresztą jak nasz równie IDEALny oldenburski (Warmblood) Breyer-Sifton.
To jeden z chyba najlepszych modeli koni - wzorców, na których do woli można się bawić w zmiany maści, czy rzędów. A koń zmienia się jak kameleon i porywa w kolejnych odsłonach.
Gdy nadarzyła się okazja kupna karego Ideala bez wachania "w ciemno" dokonaliśmy transakcji.
Zdjęcie sprzedażowe było małe, ciemne, niewyrażne, a Ideal wydawal się jednolicie ciemno kary, matowy. Miał za to interesującą nas długośc ogona i grzywy i ...był to Ideal stock Stone.
Czekając zastanawialismy się, czy na pewno kara maść pasuje do tego moldu, czy aby nie będzie zbyt jednolicie kara... Można przecież było bardziej przyszaleć z maścią na koniu w typie stock.
Wyobraźcie sobie jakie było nasze zdziwienie przy wyładowaniu konia z transportu, kiedy naszym oczom ukazał się koń kary ale z wyrażnymi przejaśnieniami stalowo -szarymi, do tego wyrażnie jabłkowity , a na dodatek glossy...
-Toż to chyba zupełnie inny koń !
O La Boga - jaki on piękny !
Niewiele modeli ma takie żywe spojrzenie jak on. Zdać by się mogło, że w tak teoretycznie "nudnej" pozie nie powinno być tyle życia. Tymczsem ten koń zdaje się mówić spojrzeniam , oczami....
I jest jabłkowity !
A jak pięknie wykonano jabłka!
I co za oczy!
Do tego jest błyszczący "glossy"!
Wygląda jakby był z porcelany!
Połysk wyróżnia go w stadzie DH Stable pomimo neutralnej czarno-szarej barwy.
Od dawna marzył nam się kolejny koń glossy tyle, że nie do każdego moldu pasuje wersja glossy i przez to nic ciekawego nam nie wpadło do stajni.
A jaki on ma cudny zad i ogon !
Rzeźba! Dzieło po prostu!
To chyba moje najlepsze zdjęcie jakiegokolwiek modelu od zadu strony.
Tu najlepiej widać skale barw Black Tie i jego cudny ogon.
Niemalże mogłabym przestać pisać w tym miejscu, bo chyba ta relacja w tym wszystkim jest najwazniejsza.
Mimo upływu czasu. koń nadal wzbudza niesamowite emocje.
Tak jest piękny i niemalże IDEALny.
ANATOMIA, TYP, POZA, RASA
To koń który wśród moldów OF był zawsze dla mnie uosobieniem najlepszego w typie modelu OF konia stock, szczególnie wśród koni stojących.
W naszej kolekcji Black Tie może sie bić o palmę pierwszeństwa w typie stock wśród koni w tej skali jedynie z Cześkiem QH ( Breyer Smart Chic Olena, Topsilas). Na szczęście ogiery różnią się maścią, połyskiem i pozą. Gdybym miała wybrac który jest lepszy typem i budową chyba nieznacznie prowadziłby
jednak Ideal Stock. Na szczeście Czechu jest faworytem serca więc się nie przejmuje takimi "bzdurami".Po za tym Czechu ma cudną maść i pozę ułatwiającą mu modelowanie zarówno w klasach Halter (hodowlane) jak i w performance (użytkowej).
Black Tie chyba nie ma przypisanej rasy, wpisuję go jaka Quarter Horse, bo ma doskonałe proporcje i wiele koni na tym moldzie wpisywanych jest lub jest portretem koni rasy QH.
Kiedyś ze względu na niespelnione marzenie o IDEALnym Stocku Stona, zależał nam na przygarnięciu do stada Breyer Classic American Quarter Horse 938 dark Bay roan.
Dziś przy porównaniu...
cóż ratuje go jedynie dereszowata masć o pięknym odcieniu i ot róznica skali. Po za tym bardzo słabo wypada on przy porównaniu - widac sporo niedociągnięć, krzywiz stawów i nóg, słabe kopyta.
Nie to,ze to zły model, bardzo go lubię, tyle, że Ideal taki dobry jest,że cięzko z nim walczyć.
Przyznam,że nie mam się zbytnio czego czepaić u tego moldu. Mozna by było zwrócic uwagę na nieco mniej dopracowaną rzeżbę lewego oka, a przez to nieco inne proporcje lewej i prawej strony głowy. Ale to raczej czepialstwo- bo nie wyglada to nienormalnie, a jedynie jak kwestia urody konkretnego konia.
Można by było życzyć sobie nieco bardziej wyrazistej rzeżby nóg i większej ilości detali, rzeżby podeszw kopyt itp. Ale jak dla mnie jest tu idealne wyważenie ilości detali- dzieki czemu doskonale widać piękną muskulaturę konia.
Dla mnie jest tu wszystko niemal IDEALnie.
Spójrzcie tylko na ten piękny łuczek na szyi , grzywę i głowę
MALOWANIE I MAŚĆ
Całe malowanie jest przepiękne i stanowczo nadaje oryginalnośc całemu modelowi, a jak wspomniałam połysk glossy, nadaje wytwornego uroku koniowi. Oczy mają pięką metalicznie błyszczaca się tenczówkę- co dodaje życia spojrzeniu. Źrenica ma nieco inny odcień niż ciemna część oka, a jasne bialko dopełnia reszty. Koń patrzy niczym zywy.
Dla mnie największą zaletą maści jest to,że nie jest to odcień jednolicie czarny, a cała maść konia ma delikatnie ciepły odcień - czyli coś czego mi brakuje u większości modeli koni karych.
Tu w cieplejszym świetle, ale dobrze widac,że masć jest minimalnie ciepła w odcieniu, nire jest to zwykłe zmieszanie bieli tytanowej z czernią. Także odmiany maja kremowy odcień.
Jedyne do czego można miec zastrzeżenie o to, że maśc jest tak jasna jak maśc stalowo siwa nazywana wronią. Z tym,że taki ciemny siwek zdarza się raczej u bardzo młdych koni. Konie z wiekiem jaśnieją i w czasie dojrzalości fizycznej najczesciej już są średnio siwe. Tu Ideal zdecydowanie wygląda na bardziej dojrzałego konia, u którgo można by wykluczyć ciemno siwą maśc, dlatego tez i producent masc okreslił jednak jako karą jabłkowitą(kara jabłkowita powinna być nieco ciemniejsza - z tym,że koń zaleznie od światła, np na pólce wygląda ciemniejszego i wszystko gra, a maśc wyróżnia Ideala).
Jabłuszka są po prostu IDEALne jak na robotę Oryginal Finish OF.
Uroku całej masci dodają piękne odmiany (szczególnie ta na głowie), oraz jasne kopyta. z miejscowymi poprzecznymi naturalnie wyglądającymi przyciemnieniami.
Do mnie trafił model "Black Tie" w wersji z długim ogonem, długa grzywą, ogier glosssy, produkowany jedynie w 2004 roku.
Były wtedy dostępne także wersja ogier- matowy, oraz klacz glossy i matowa.
Sam mod można zobaczyc i kupić w różnych wersjach ogona, albo z bardzo podobnym
ogonem, ale krótszym, z grzywą krótką, itp.
Mi zawsze marzyły się ta grzywa i ogon.
Wydaje mi się, że na tym tle ogier nie wygląda tak dobrze jak konie wielu innych maści i na fotach nie robi jakiegoś wielkiego WOW porównywalnego z tym jakie emocje wzbudza na żywo. Cóż na fotach lepiej wyglądaja inne maści- ale przecież nie mozna mieć w kolekcji stada modeli w kilku takich samych maściach. A pokaz na fotach to precież nie całe hobby. Z czasem postaram się znalezć lepsze tło dla niego. Może wtedy zrozumiecie choć po częsci moje zachwyty.
Dla mnie to kolejna i BARDZO POWAZNA PERŁA w kolekcji, mocny akcent, który cenię dużo wyżej niż wiele popularnie lubianych modeli.
Wydaje mi się, że na tym tle ogier nie wygląda tak dobrze jak konie wielu innych maści i na fotach nie robi jakiegoś wielkiego WOW porównywalnego z tym jakie emocje wzbudza na żywo. Cóż na fotach lepiej wyglądaja inne maści- ale przecież nie mozna mieć w kolekcji stada modeli w kilku takich samych maściach. A pokaz na fotach to precież nie całe hobby. Z czasem postaram się znalezć lepsze tło dla niego. Może wtedy zrozumiecie choć po częsci moje zachwyty.
Dla mnie to kolejna i BARDZO POWAZNA PERŁA w kolekcji, mocny akcent, który cenię dużo wyżej niż wiele popularnie lubianych modeli.
***
P.S. AukcjaBreyer Traditional weather Girl Sunny na Ebay klik . Cena jest na poziomie cen wywoławczych innych sprzedawców za ten model używany, bo sporo zapłąciłam za moją Sunny sprowadzając ją ze Stanów Zjednoczonych. A i nie mam ciśnienia na sprzedaż -bo Sunny, z jej ciemnymi ciniami przy oczach i pysku, jest piękna do prezentacji rzędów arabskich ( IMO jasne maści są lepsze do uwidocznienia rzedów arabskich). Opis Sunny w aukcji- jak coś zadawajcie pytania. W ciągu najblizszych dni wznowię też pozostałe aukcje i kolejne rzeczy niebawem wstawię na ebay.
Co do konkursu PS jutro odpowiem nba komentarze :)
Pozdrawiam ! :)
Ładny jest :3 Nie do końca mój typ, ale piękne się prezentuje. Sunny kusi, ale chyba jednak kupię Rhapsody i dam do przemalowania. Swoją drogą myślałam, że na aukcję ją wystawisz.
OdpowiedzUsuńclairdale-ridge.blog.pl
Czekolada
mi się średnio podoba
OdpowiedzUsuńBardzo ładny model :). Jednak ma parę wad,najbardziej nie pasuje mi w nim jego pysk. Jednak ogólnie bardzo fajny karus :). Gratuluję modelu :). Pozdrawiam i zapraszam na n/n :) : figurkischleich.blogspot.com
OdpowiedzUsuńGraty ")
OdpowiedzUsuńOgólnie, patrząc na mold, to się nie dziwię, że został nazwany "Ideal stock horse", bo naprawdę to jest taki "ajdijal"jeśli chodzi o figurki.
Podobają mi się najbardziej te oczy*.*
Co prawda, to prawda - niby w statycznej pozie, ale bije od niego życiem :)
Ogólnie fajnie, że Stone zrobili karo-jabłkowitą maść, ale przez ten połyskmoim zdaniem trochę traci. A przynajmniej na tych fotach, bo światło się strasznie odbija :-: (no, są też wyjątki, ale na większości fotach jednak się mocno świeci).
No, teraz nie dziwię się, ż firma Stone jest jednym z największych konkurentów Beyer, koń ma wiele, wiele detali :)
Chociaż coś mnie gryzie w miejscu kopyto/pęcina, ale możliwe, że to jedynie kwestia obijającego się światła...
Ogon ma śliczny ")
Ale grzywa... No, jakoś mi się nie widzi, może bardziej by mi się podobało, jakby była po drugiej stronie...
Co do aukcji Sunny- nie lepiej by było wystawić więcej fot?
Może jakieś np. w rzędach arabskich czy cuś. Jeśli chodzi o cenę, z początku myślałam, że wystawisz za więcej, bo średnio za tyle można kupić zwykłe modele na MPV...
Pozdro!
Konisko nie specjalnie mi przypadło, ale gratuluje bo model naprawdę "świeci" wśród innych :) Czy wystawisz na ebay jeszcze jakiegoś trada? Pytam z ciekawości bo bardzo możliwe że kupię Sunny, ale poluję ostatnio też na Larego Diamencika :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Hania
Piękniś z niego ;)
OdpowiedzUsuńMoże nie do końca mój typ (wolę konie w dynamicznych pozach)
Co nie zmienia faktu że chętnie bym takiego na półce postawiła;)
Pozdrawiam
Och i ach i zachwytów nie ma końca :)
OdpowiedzUsuńPan IDEALny obok drugiego Ideala (mold S.Sifton ciepłokrwisty w galopie) wygląda zachwycająco. Ma taką piękną muskulaturę i rzeźbę włosa,główkę przepiękną, oczy cudnie pomalowane..
Do tego jeszcze jabłuszka i świetnie oddane proporcje, wspaniała sylwetka
Gratuluję!! Dobrze, że i u mnie jest dobre konie typu Stock - Topsails Rien Maker i Don't Look Twice, to nie będę aż taka zazdrosna o tego Twojego pana Ideala. No i mój mały CL dereszowaty nie będzie czuł się smutno, że gorszy rzeźbą tak bardzo i dobrze, bo też go bardzo lubię i uważam za jeden z ładniejszych QH :)
Pozdrawiam!
Dla mnie jest za bardzo umięśniony... ale o gustach się nie dyskutuje.
OdpowiedzUsuńŁapa 🐾